Zgromadzona na jbzd społeczność i kultura jest nieraz postrzegana (szczególnie przez bardziej aktywnych użytkowników) jako główny powód wchodzenia na stronę. Można zauważyć tu dominujące cechy wspólne, jednak
grono dzidowców zdecydowanie nie jest jednorodne. Użytkowników strony można więc dzielić pod wieloma kryteriami, na wiele grup. Między innymi:
Kategorie dodają się, a opcje wewnątrz kategorii wzajemnie nie wykluczają
Pod względem statusu i przywiązania do strony
~Pod względem popularności
Z uwagi na osiągnięcia, kontrowersyjność czy chwilę sławy na jbzd, podzielić można na:
-legendy/celebrytów, których nicki są szeroko kojarzone przez dzidowców (lub były kiedyś)
-w różnym stopniu znanych użytkowników, którzy są kojarzeni przez bardziej aktywnych ze społeczności strony lub są popularni na danych działach zamkniętych
-aktywniejszych dzidowców
-nonamów, którzy nie są zupełnie kojarzeni z nicku czy awataru
~Pod względem zakorzenienia w społeczności i jej kulturze
Można wyróżnić użytkowników na skali od traktujących jbzd jak drugi dom do którego są głęboko przywiązani, posiadając tu wielu (wszystkich swoich) znajomych, przez osoby uważające się za dzidowców, jednak nie wchodzących w głębsze relacje ze społecznością, po osoby odwiedzające stronę wyłącznie dla jej treści.
Pod względem używanych działów
Przy czym wielu nie ogranicza się do jednego konkretnego działu, aktywność można określić jako głównie na jednym lub paru działach. Użytkowników można podzielić na tych przede wszystkim z:
-strony głównej (którą odwiedza najwięcej osób, spotykają się tu osoby z różnych odizolowanych grup)
-poczekalni (którą również odwiedza duża grupa osób, jednak istnieje tu już pewna odrębność od ogółu jbzd)
a także na:
-licznych działach nsfw (które utworzyły w różnym stopniu odrębne społeczności)
-innych sekcji, jak losowe oraz na mikroblog (gdzie znaleźć można hermetyczną grupę użytkowników)
Pod względem typu aktywności
Możliwości interakcji na stronie sprowadzają się przede wszystkim do publikowania postów (tzw. dzid), komentarzy czy dawania ocen obu powyższym. Użytkownicy używają tych 3 opcji w różnej mierze, część rezygnuje z niektórych zupełnie np. jedynie komentując, bądź lurkując (tj. przeglądać strony bez wypowiadania się). Jednocześnie część dzidowców bardzo aktywnie działa w danym sektorze, np. codziennie dodając kilka-kilkanaście wrzut czy dodając kilkadziesiąt i więcej komentarzy dziennie.
Pozostają jeszcze inne pomniejsze aktywności jak rozmowy prywatne czy szukanie treści oraz zarezerwowana dla administracji ich moderacja.
~Pod względem typu dzid
-memiarzy, które można podzielić dalej na twórców memów, twórców obrazków zachęcających do nagradzania (tzw. żebroplusów) repostujących memy z innych stron oraz samej jbzd czy atencjuszy tworzących treści o sobie samym
-wstawiających kontent nsfw, publikujących dla większej grupy odbiorców (jak np. na dziale witam lub wojna) albo dla mniejszej grupy, w której proporcjonalnie więcej członków społeczności wstawia dzidy (jak np. na dziale anime czy furry) lub publikujących autorski kontent nsfw (działy własne f i m)
-publikujących treści polityczne
-wstawiających ciekawostki i dzidy wiedzowe
-autorów innych treści sfw (jak np. pytań specjalistycznych, wysrywów na temat prywatnych problemów albo screenów komentarzy)
-trolli i baitujących
-mikroblogowiczów z ich specyficzną twórczością na tamtej części strony
-i więcej
~Pod względem typu komentarzy
W tej kwestii dzidowcy częściej przybierają różne role, raz pisząc śmieszny komentarz, raz udzielając porady, a raz prosząc o link. Łatwiej tu po prostu wyróżnić typy komentarzy:
-śmieszne/ironiczne komentarze, często cytaty z memów
-własne opinie na dany temat, dyskutowanie, ale też wyzywanie (polityka, covid, wojna, jbzd)
-zapytania o link lub tzw. taktyczne kropki
-dzielenie się podobną sytuacją co w poście
-rady miłosne i życiowe, szczególnie często pojawiające się pod wypowiedziami o swoich złych przeżyciach czy memach o tej tematyce
-specjalistyczne odpowiedzi w danym temacie
-rozmowy między znającymi się użytkownikami
-trolle, komentarze powodujące oburzenie i irytację
-i więcej
~Pod względem trollingu
Obejmuje on zazwyczaj zarówno wrzuty i jak i komentarze, ale bywa że skupienie przypada na jedną aktywność.
Trolle na jbzd można podzielić na:
-okazjonalnych, dla których trolling jest tylko dodatkiem do głównej aktywności
-trolli właściwych, którzy mogą pochodzić zarówno z jbzd, jak i prowadzić właściwą (już niekonieczne trollingową) działalność na innej stronie.
Można wyróżnić też po grupach, które są celem ataku. W przypadku jbzd są to najczęściej:
-wyborcy Konfederacji
-osoby o poglądach konserwatywnych
-dzidowcy i jbzd
-w 2020-2 dotyczyło to grup o zdecydowanych poglądach na pandemię Covid-19, a od 2022 na podobnej zasadzie na wojnę na Ukrainie
Administracja
Jako że moderacja treści (wstawianie treści z poczekalni na główną, banowanie, rzadki kontakt ze społecznością itp.) to też rodzaj aktywności, należy ją tu uwzględnić. Admini co prawda także sami wstawiają niemal wyłącznie repostowane memy i komentują, jednak generalnie zdają się nie przystawać do ogółu społeczności strony, przez relatywnie rzadki kontakt z nią.
Pod względem statystyk
~Pod względem statusu konta
-aktywnych
-nieaktywnych
-zbanowanych czasowo
-zbanowanych permanentnie
-tych których konta zostały usunięte
~Pod względem ilości plusów na profilu/rankingu plusów
Tutaj można dzielić setkami miejsc czy setkami plusów na profil, ale najwyraźniej zaznaczają się osoby w ścisłej topce rankingu, posiadające po kilkaset i tysiąc+ plusów na profilu.
~Pod względem koloru nicku (w linku więcej informacji o kryteriach koloru)
-czerwonych z dzidą na głównej i postrzeganych jako generalnie bardziej aktywnych i z dłuższym stażem
-zielonych bez dzidy na głównej i postrzeganych jako generalnie mniej aktywnych czy z krótkim stażem
-białych z nowymi kontami
-szarych których poddano ostracyzmowi społeczności, głównie z powodu trollingu
-administrację z żółtymi/złotymi nickami
~Pod względem długości stażu na stronie
Na stronie wyróżnia się starą gwardię (o bliżej nieokreślonych ramach czasowych założenia konta czy początku aktywności), ogólną grupę pozostałych dzidowców oraz białych (od koloru nicku). Na mikroblogu dochodzi zaś staż na tej części strony oraz ranga (stali mikroblogowicze posiadają rangę “dzida”, nowi zaś banana). Nowe osoby zwykło się tam nazywać nowociotami.
~Pod względem ilości dzid na głównej
-wielkich memiarzy z setkami wrzut
-regularnie dostających się
-okazjonalnych
-czy osoby, które nigdy nie zyskały czerwonego nicku
Pod względem poglądów
Pod względem polityki
Generalnie na jbzd dominują poglądy konserwatywne i wolnościowe (kojarzone z partią Konfederacj czy radziej z KORWiN), co nie znaczy że nie występują tu mniej liczni centrowcy, narodowcy czy libertarianie. Wyraźna jest zaś nagonka na osoby o poglądach lewicowych, które przejawiają otwarcie najczęściej tylko polityczne trolle.
Pod względem jbzd
Występują wielorakie różnice poglądów co do strony, choćby co do czarnej listy, postowania lekkiego nsfw na poczekalni, repostu memów czy powodów do zbanowania użytkownika. Wiele z tych podziałów jest powiązana ze stażem na stronie (jako że podejście do tych tematów przez społeczność zmieniało się przez lata wraz z przemianami na stronie).
Pod względem czasu i formy przeglądania jbzd
~Pod względem natężenia aktywności/ilości spędzanego czasu na jbzd
O ile znacznie koreluje z przywiązaniem użytkownika do społeczności, to nie jest jednoznaczny. Stronę odwiedzają osoby aktywne minimalnie, wchodząc raz na jakiś czas na chwilę, jak i regularnie aktywni oraz osoby nałogowo przeglądające stronę. Wg danych z Gemius/PBI średni czas spędzany na stronie przez użytkownika wynosił około 2 godzin w lutym i godzinę w marcu 2022, co dalej zapewniało pierwsze miejsce wśród polskich stron z treściami humorystycznymi.
~Pod względem pory dnia
-rano
-w ciągu dnia
-wieczorem
-nocą (tzw. nocna zmiana)
Pod względem zajęcia w czasie przeglądania
-w wolnym czasie (w przerwie od pracy czy w weekend)
-podczas oczekiwania na coś (np. w kolejce czy na transport publiczny)
-w toalecie
-przy jedzeniu
-podczas pracy
Pod względem kraju przeglądania
O ile jbzd jest przeglądana przez praktycznie samych Polaków, to wg danych z alexy ze stycznia 2022, ponad 5% odwiedza stronę z urządzeń znajdujących się poza Polską (ponad 2% w Wielkiej Brytanii, ponad półtora procenta z Niemiec i po ponad 0,2% z Niderlandów oraz USA).
Pod względem danych prywatnych
~Pod względem wieku
Zazwyczaj postrzega się dzidowców jako osoby głównie w przedziale wiekowym od 20 do 30 lat, jednak nie brakuje tu także młodszych oraz wielu starszych osób.
Pod względem stanu cywilnego
Pomimo stereotypu dzidowca - prawiczka, przegrywa, wielu posiada partnerki, a także żony i dzieci. Nie znaczy to jednak, że obecnych jest tu wielu (jeśli nie większość) kawalerów czy rozwodników.
~Pod względem płci
Dominacja liczebna mężczyzn na stronie objawia się choćby w nazwie tej strony, bowiem tzw. dzidówek, a szczególnie tych z aktywniejszej części społeczności jest niewiele. Dodatkowo nieraz okazują się one trollującymi mężczyznami czy nawet transseksualistami. Oprócz tego warto wspomnieć opcję wybrania helikoptera szturmowego jako płci przy rejestracji konta, z której korzysta choć część dzidowców.
Pod względem powodu dołączenia do społeczności z perspektywy ~“kultury przegrywu”
Normiki - zwykli ludzie, mający przeważnie nie rozumieć problemów grup poniżej
Atencjusze - szukający uwagi (tzw. atencji), niezależnie od tego, czy są dostosowani społecznie czy też nie
Aspołeczni - (często nazywający się introwertykami lub utożsamiający się z grupą poniżej) - mający problem z bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem i najlepiej czujący się we własnym towarzystwie, nieprzymuszani do stresujących ich interakcji społecznych. Większość z nich jednak czuje się przez to samotna.
Mizantropi/outsiderzy - stroniący od ludzi i wchodzą z nimi w interakcje tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne, ponieważ świadomie wybrali taki tryb życia i go lubią.
Spermiarze - szukający na dzidce jedynie treści pornograficznych.
Fetyszyści/degeneraci - których upodobania erotyczne są zbyt obsceniczne dla zwykłych ludzi.
Socjopaci - nie rozumiejący, bądź nie chcący przestrzegać pewnych norm społecznych, co utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie.
Autor: Główny edytor
Ostatnia edycja: 30.03.2023